Знак номера в Лінукс - опис налагодження роботи клавіатурної розкладки


[4256] 

Ліричний вступ: Під час установки операційної системи Лінукс (мабуть як і будь-якої ОС) нас цікавить в першу чергу як вона взаємодіє з пристроями комп'ютера. Ми перевіряємо як запустився Х-сервер, чи з потрібною частотою працює монітор, чи встановлена правильна розкладка клавіатури, чи достатньо швидко пересувається “мишка”, на яких розділах розташовуються дані системи та користувачів, як працює “жорсткий диск” і скільки вільного місця у віртуальній пам'яті. Коли все це перевірено і працює надійно дехто з нас вважає, що налагодження (встановлення) операційної системи завершено. Але користувачі, особливо ті що не є “лінухоїдами” (нагадаю: “лінухоїд” – це людино-подібна істота, що отримує задоволення від роботи з Лінукс), а змушені працювати з Лінукс після досвіду роботи у Windows справедливо запитують як за допомогою клавіатури набрати знак номеру? Натиск звичної комбінації Shift+3 призводить до появи # діезу на екрані.

Довго шукав я інформацію як примусити Лінукс розуміти знак номеру. А користувачам тим часом відповідав, що замість знаку номера, вони можуть вживати латинську “N”, або користуватися пунктом меню Вставка/Символи. Уявляєте, який жалюгідний був при цьому в мене вигляд? І нарешті доля мені посміхнулась. Пан Владислав Панченко велике йому спасибі, розповів мені, що знак номера у Лінукс має символічну назву “numerosign”. Не “numbersign”, який асоціюється з #, а саме “numerosign”.

Настала черга перевірити чи спрацює це у вашому дистрибутиві. Вважаю, що знак номера вам буде потрібний лише в X-Windows, тому наступні приклади наведу для команди xmodmap (перевірено на дистрибутивах ASPLinux 7.3 та 9.0).

Запускаємо термінал, вводимо команду:

#xmodmap -e “keycode 12 = 3 numerosign”

Натискаємо тепер Shift+3 і о диво, на екрані термінала з'явився знак номеру. Перевіряйте у будь-якій Х-програмі, він буде всюди. Якщо Вам необхідно, щоб ця асоціація збереглася і при наступних завантаженнях Лінукс, додайте до Вашого домашнього каталогу прихований файл з назвою .Xmodmap та таким змістом:

keycode 12 = 3 numbersign 3 numerosign 3 numerosign
keycode 91 = period comma comma comma comma comma

Зверніть увагу на розгорнутий перший рядок цього файла. Він розрахований на розкладку клавіатури з трьома мовами: англійську, російську та українську. Тобто в англійській розкладці натиск Shift+3 буде як і раніше друкувати #, а в українській та російській – знак номера. Другий рядок файлу .Xmodmap я особисто використовую для зручності, з ним натиск на додатковій цифровій клавіатурі символу “крапка” в російській та українській розкладках друкує “кому”.

P.S. Якщо ви не можете жити без знаку номера ще й в консолі, то Вам слід дивитись у бік створення файлу своєї власної розкладки десь у каталозі /lib/kbd/keymaps/... . Спеціалізована розкладка також підійде для системного адміністрування великої кількості ПК. Але створення власної розкладки це вже інше питання.